hiiiiijjo hiiiiijjo
  • 03-04-2018
  • Mathematics
contestada

lindsey earn $70 for working 5 hours. how much does she earn for working 12 lawns?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-04-2018
$70 for 5 hours = 70/5 for 1 hour.

70 / 5 = 14

That means $14 for 1 hour.

To find how much for 12 hours, multiply the price of 1 by 12 to get the price of 12 hours.

1 hour = $14
12 hours = 14 * 12

14 * 12 = 168.

That means the price of working for 12 hours is $168.

Hope this helped☺☺
Answer Link

Otras preguntas

Please help solve ASAP
Mitchell does not have a checking account, but needs to pay a bill. By what means can Mitchell pay ?
which organelle is responsible for breaking down the cells that once made up the tail of the tadpole?
Simplify all of the below1.) 3√10+7√15-6√10-4√152.)5√7+12√6-10√7-5√63.)7√3-4√6+√48-√544.)3√5-2√7+45-√285.) √10 * √8
Who was the first woman to represent a major political party on a presidential ticket
A bag contains 2 white marbles and 7 purple marbles. Two marbles are drawn at random. One marble is drawn and not replaced. Then a second marble is drawn. What
I need help on this question plz
-2 2/3, -5 1/3, -10 2/3, -21 1/3, -41 2/3 Which formula can be used to describe the sequence? A. f(x + 1) = –2f(x) B. f(x + 1) = f(x) C. f(x + 1) = f(x) D. f(x
Match each part of the expression with what it represents
What is one way to evaluate a television commercial critically