Seudónimo Seudónimo
  • 03-02-2016
  • Mathematics
contestada

You can buy 5 cans for green beans at the Village Market for $3.10. You can buy 10 of the same cans of beans at Sam's Club for $5.50. Which place is the better buy?

Respuesta :

davidluo123
davidluo123 davidluo123
  • 04-02-2016

10 for $5.50 because if you multiply $3.10 by 2, it would be more expensive
Answer Link

Otras preguntas

Macy's department stores markup men's cologne 63% on cost for an 8 ounce bottle. A bottle of cologne costs Macy $23.00. What is the selling price for the 8 ounc
what is the metaphor in the sentence "time was the great millstone, which ground is to dust like kerneled wheat?"
-5g+2.3= -18.8 im in seventh grade and can't figure out this equation... ughhh
If a person earns $350.00 a week, and 20% of it is taken out for deductions, how is the total pay?
Why did Mesopotamian farmers set up irrigation systems
Express the ratio or rate as a fraction in simplest form 35 out of 149
how can a levee help prevent flooding
what subjects other than math that use ratios
What are the 4 types of processes that cycle matter through the biosphere give examples?
What are the 4 types of processes that cycle matter through the biosphere give examples?