korn78r
korn78r korn78r
  • 04-02-2016
  • Mathematics
contestada

Chicken is 3.00 a pound how much is 8 2/3 pounds cost

Respuesta :

JaySL JaySL
  • 04-02-2016
Multiply the cost per pound by the amount of pounds.

3 * 8 2/3

3 * 8 + 3 * 2/3

3 * 8 + 6/3

24+2

26

Thus, 3 * 8 2/3 is 26, so the chicken will cost $26.
Answer Link

Otras preguntas

how are you all? #mental health check
find the n term of this number sequence 15 12 9 6
Government types of the Soviet Union and Cuba
What is the "Cornucopia"? Why is it important?
what’s the equation to find its final tempature T_f ?
What does Peeta mean when he says "I want to die as myself"?
suppose m is the midpoint if segmebt fg. determine the value of thr variable and the measure of each of sefmemt Mg= 15x-34, FM=5x-4,fg=
Can someone help me with this plssss it would help so much! (IM GIVING LOTS OF POINTS!!!!!!!!)
A person needs to fill 10 water jugs with a hose. Filling the first 2 jugs has taken 3 minutes. How long to finish filling the remaining jugs?
Elton is doing a monthly challenge to run for 15 hours 30 minutes. He has run for a total of 777 minutes so far. How many more minutes does he need to run for?