daphneg daphneg
  • 04-04-2018
  • Mathematics
contestada

If 12 ounces cost 0.80 how many ounces of the soft drinks could you buy for 2.40

Respuesta :

noahlees2007 noahlees2007
  • 04-04-2018
Well you should first divide 2.40 by 0.80 well 8 goes into 24 3 times so so now you multiply 12 by 3 so the answer is 36

Hope This Helps!
Answer Link

Otras preguntas

evaluate :5+1/6(-5/3)​
Give an example of a diatomic molecule found in Earth's atmosphere.
QUICKLY I'm boutta offer 40 points I got 5 minutes. What are the nouns in the following sentence? The result of the experiment is surprising.
The tape diagram below represents 100% percent. What percent is represented by the shaded area?
Which of the following investors would likely prefer a cash dividend over a stock dividend? a. Layton prefers when companies let him decide how to benefit from
Two stones, one with twice the mass of the other, are thrown straight up and rise to the same height h. Compare their changes in gravitational potential energy.
Triangles ABC and DEF are similar triangles. What are the length of the unknown sides?
What type of radioactive decay will the isotopes 13B and 188Au most likely undergo? a. Beta emission, positron emission b. Beta emission, beta emission c. Pos
DOES ANYONE KNOW HOW TO FIND WHAT SLOPE REPRESENTS??? PLEASE HELP ME
Find the area of the equilateral triangle whose side length is a. Please help, 10 points.