Seudónimo
Seudónimo
02-05-2018
Mathematics
contestada
20 points! I really need your help here.
Respuesta :
Аноним
Аноним
02-05-2018
find the volumes og each box
Single serving box = 1/2 * 7 *3 * 9 = 94.5 cm^3
Family size = 1/2 * 8 * 3 * 16 = 192 cm^3
Find the cost by unit volume:- single costs 1.25 / 94.5 = 0.013228
family costs 2.5 / 192 0.01302
So the family bar costs less by unit volume and is the better buy.
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 28+ )
Otras preguntas
The equation for the class
Wind Power could be considered a BATTER source of energy than standard power plans because it- HELP PLEASE
A right triangular prism has a height of 26 cm and base edges of 10 cm, 24 cm, and 26 cm. What is the lateral area of the prism?
Which of these is a symptom of anorexia nervosa?
Can someone answer this question please thank you so much
Classify the polynomial: -x^4-3x+1 Quick question.
If point A, having coordinates (p, 3) and point B, with coordinates (6, p) lie on a line having a slope of 2, what is the value of p?
order the times spent in order from least to greatest a. 3/5, 0.2, 0.4b. 0.4, 3/5, 0.2c. 3/5, 0.4, 0.2 d. 0.2, 0.4, 3/5
Which statement best describes the resolution of sleeping beauty
Help help helppppppppp