kerrjahshaun55
kerrjahshaun55 kerrjahshaun55
  • 02-01-2020
  • Mathematics
contestada

which rate describes a unit price

$0.35 per minute

$0.75 per 1/2 cup

$1.00 per 3/4 cup

$4.00 per 4 minutes​

Respuesta :

gcantiga44
gcantiga44 gcantiga44
  • 02-01-2020

Answer:

$0.35 per minute

Step-by-step explanation:

Rate in terms of unit price is something made in 1 unit (seconds, cups, minutes etc.)

per minute refers to per 1 minute

Answer Link
jzbbarclay
jzbbarclay jzbbarclay
  • 09-07-2020

Answer:

The answer is A 0.35 per minute

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Please help me out please
A 4-pint carton of fruit punch costs $1.80. What is the price per quart
If ANCD is a parallelogram, what is the value of x?
Factor.x^2+ 3x – 18Enter your answer in the boxes.x^2 + 3x – 18=?​
623 + 433 + 56 = ? show your work
Formal Standard English and Standard English are the same thing. True False
Your grandfather is scheduled to have an endoscopy. During the procedure, doctors will use a long, flexible tube with a camera to examine his throat. The surger
need help/choose all answers that apply
Find a parametric representation for the surface. The part of the sphere x2 + y2 + z2 = 16 that lies between the planes z = −2 and z = 2. (Enter your answer as
Which table best shows the impacts resulting from human activity? Impact of Human Activities Human Activity Impact Forest area cleared to construct an airport I